Na czym polega leczenie kanałowe?
Kiedy zwlekamy z leczeniem próchnicy ubytki w uzębieniu się rozszerzają i z czasem powodują silne dolegliwości bólowe. Zaniedbania mogą mieć nieprzyjemne skutki – często kończą się bowiem leczeniem kanałowym lub nawet ekstrakcją chorego zęba.
Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe to inaczej leczenie zębów endodontycznie. Wykonuje je stomatolog w znieczuleniu i często koniecznych jest kilka wizyt do całkowitego wyleczenia zęba. Podczas leczenia kanałowego usuwa się chorobowo zmienioną miazgę z komory oraz kanałów zęba, następnie przestrzeń dezynfekuje się i szczelnie wypełnia materiałem stomatologicznym, zwykle gutaperką. Dentysta wykonujący leczenie kanałowe stosuje przy tym narzędzia o średnicy mniejszej niż milimetr, a opracowywanie kanałów odbywa się pod kontrolą radiologiczną oraz mikroskopu.
Czy leczenie kanałowe jest bezpieczne?
Leczenie kanałowe jest alternatywą dla usunięcia zęba. Wykonuje się je w znieczuleniu, dlatego podczas zabiegu nie odczuwa się bólu. Dobrze opracowane i odkażone kanały dają bardzo duże szanse powodzenia leczenia, a endodoncją może zostać objęta nawet rozległa próchnica. Częstymi powikłaniami jest odczuwanie bólu naruszonego zęba przez pewien czas po zakończeniu zabiegu, jednak jest to normalne.
Zobacz: stomatologia poznań.